System endokannabinoidowy oraz jego rola w ograniźmie

System endokannabinoidowy oraz jego rola w ograniźmie

Konsumenci konopi korzystają z nich ze względu na ich wpływ na umysł bądź ze względu na właściwości lecznicze. Jednak bez odpowiedniego układu biologicznego, zdolnego do interakcji z związkami zawartymi w konopiach, nie moglibyśmy liczyć na żadne z korzyści terapeutycznych bądź „rozrywkowych”. Takim właśnie układem jest system endokannabinoidowy (ECS). System ten nie powstał tylko po to, abyśmy mogli cieszyć się uczuciem tzw „upalenia”. Odgrywa on istotną rolę w regulacji kluczowych aspektów biologicznych naszego organizmu, dzięki czemu służy naszemu zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu.

Za co odpowiada i jak działa?

System endokannabinoidowy został odkryty i opisany na przełomie lat 80 i 90 XX wieku, obecnie powstaje wiele publikacji naukowych na jego temat, a poprzez współczesne badania zwiększa się nasza wiedza na jego temat.

ESC zbudowany jest głównie z enzymów, receptorów oraz endokannabinoidów , które pomagają regulować funkcje życiowe takie jak: odczuwanie bólu, apetyt, nastrój, sen i pamięć. Aby lepiej zrozumieć ludzki układ endokannabinoidowy należy dowiedzieć się czegoś o podstawowym pojęciu z zakresu biologii : homeostazie.

Homeostaza to koncepcja zakładająca, że większość układów biologicznych jest aktywnie regulowana w celu utrzymania optymalnych warunków. Nasze cało nie chce aby temperatura była za wysoka lub zbyt niska, poziom elektrolitów był zbyt wysoki ani zbyt niski etc. Warunki muszą być odpowiednie dla naszych komórek by utrzymać optymalną wydajność organizmu dlatego wyewoluowały w nas specjalne mechanizmy, które w przypadku odchylenia danej wartości od „złotego środka” przywracają je do odpowiedniego poziomu.


Biorąc pod uwagę ważne zadanie w homeostazie, ECS możemy spotkać u wszystkich kręgowców i większości bezkręgowców.  Jego najważniejszymi elementami u ludzi są:

- Endokannabinoidy
- Receptory kannabinoidowe
- Enzymy metaboliczne

Endokannabinoidy są wytwarzane naturalnie przez nasz organizm. Są to małe molekuły aktywujące receptory oraz wiążące się z nimi nietrwale (tak jak kannabinoidy np. CBD, które z kolei nie są wytwarzane w naszym organizmie). Enzymy metaboliczne rozkładają endokannabinoidy po ich wykorzystaniu. Receptory kannabinoidowe reagują na zmiany zachodzące na zewnątrz komórki, przekazując informacje do zmieniających się warunkach do wnętrza komórki, uruchamiając odpowiednią odpowiedź komórkową.

Najwcześniej odkrytymi i zarazem najlepiej przebadanymi z receptorów ESC są receptory kannabinoidowe CB1 oraz CB2. Receptory możemy znaleźć w całym ciele, natomiast receptory CB1 znajdują się w największej ilości w mózgu a CB2 znajdują się głównie poza układem nerwowym (np. w układzie odpornościowym).

All comments